شقاق در بارداری، علت، علائم و روش های خانگی درمان آن

بارداری و مادرشدن  یکی از شیرین ترین تجربه های هر زنی در طول زندگی است. اما این دوره از زندگی بی شک بدون مشکل نبوده و سختی های خاص خود را دارد.
یکی از مشکلات بسیار شایع در این دوران شقاق در بارداری است. شقاق نوعی بیماری مقعدی است که موجب بروز زخمی عمیق و طولی در مقعد می گردد. عمق این زخم بسته به مدت زمان شروع بیماری می تواند متغیر باشد اما عمدتا عمق زخم تا عضله اسفنکتر مقعدی گسترش یافته است.

اما نکته مثبتی که در رابطه با این بیماری وجود دارد این است که اگر مادران آگاهی خود را بالا ببرند، می توانند از درگیری با این بیماری در امان بمانند و یا آن را درمان کنند. به همین جهت به شما توصیه می کنیم مطالعه این مقاله از ونک لیزر را از دست ندهید.

علت شقاق در بارداری

این مشکل می تواند در اثر مجموعه ای از عوامل مختلف پدید آید، به طور مثال وضعیت جسمی مادر و تغییر در سبک زندگی در این دوره و یا وضعیت تغذیه می تواند از عواملی باشد که احتمال بروز این بیماری در فرد را افزایش می دهند. مهمترین علل پدید آمدن این بیماری به این شرح است:

  • تغذیه : در این دوران اغلب مادران ویار های ویژه دوره بارداری را تجربه می کنند، همین امر موجب می شود تغذیه خود را تغییر داده و کمتر از آب و یا خوراکی های مفید استفاده کنند.
  • هورمون بارداری : بارداری همراه با ترشح هورمون هایی است که برای رشد جنین ضروری است اما سبب ایجاد یبوست می شود؛ یبوست اصلی ترین عامل شقاق است.
  • استراحت : اکثر مادران باردار گمان می کنند که باید در این دوران تنها استراحت کنند همین امر موجب می شود فعالیت خود را به شدت کاهش داده و یا مدت زمان طولانی را بنشینند، در نتیجه یبوست در این افراد تشدید خواهد شد.
  • وضعیت جسمی : یکی از عوامل شقاق افزایش وزن است از آنجایی که بارداری وزن مادر را به شدت افزایش می دهد و حجم رحم بیشتر می شود، احتمال بروز این بیماری نیز افزایش می یابد.

علائم

مهمترین علائم شقاق در بارداری به این شرح است:

درمان شقاق بارداری

از آنجا که بارداری دوره ای حساس است، درمان هر مشکلی در این دوران باید با مشورت پزشک انجام شود و از درمان های خودسرانه خودداری شود. مادران باید قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک مشورت کنند زیرا اغلب داروهای تولید شده برای درمان شقاق، باعث آسیب به جنین می شود.اغلب موارد شقاق در بارداری با درمان های خانگی بهبود یافته و بعد از زایمان به طور کامل برطرف می شود. بنابراین نیازی به جراحی نخواهد بود. اما در صورت تداوم این بیماری حتی بعد از زایمان پزشک انجام جراحی را برای برطرف کردن اسپاسم عضله توصیه می کند.

روشهای خانگی پرکاربرد ترین روش درمان شقاق در بارداری است که هیچ ضرری را برای مادر و جنین نداشته و مادران می توانند با انجام چند راهکار ساده از شر بیماری خلاص شوند. برخی از روشهای خانگی درمان این بیماری به این شرح است:

تغذیه صحیح

فیبر

اولین خط برای درمان این عارضه رعایت رژیم غذایی صحیح است.در این رژیم باید از بروز یبوست جلوگیری کرده و یا آن را درمان نمایید. رژیم غذایی مادر باردار باید افزون بر مواد مغذی مورد نیاز، حاوی مقدار زیادی فیبر باشد. فیبر اصلی ترین ماده غذایی است که می تواند یبوست، اصلی ترین علت شقاق را درمان نماید. برای این منظور پیشنهاد می شود هر فرد حداقل 25 تا 30 گرم فیبر در رژیم غذایی خود داشته باشد. از خوراکی های حاوی فیبر می توانیم به انواع سبزیجات، میوه ها و غلات اشاره کنیم.

به علاوه نوشیدن آب کافی از دیگر درمانهای خانگی مناسب برای درمان شقاق است که در نرم نمودن مدفوع و جلوگیری از یبوست تاثیرگذار است. هر فرد باید به طور متوسط 8 لیوان آب در طول روز بنوشد.

ورزش و تحرک

استراحت مطلق را فراموش کنید! باید میزان فعالیت خود را افزایش دهید. برای این منظور بهتر است حداقل 30 دقیقه در طول روز ورزش کنید. بهترین ورزش برای این دوران پیاده روی است.

حمام سیتز

حمام سیتز

حمام سیتز یکی از روشهای ساده برای درمان این بیماری است که می تواند التهاب و عفونت را کاهش داده و به ترمیم سریع زخم کمک کند. این روش درمانی شامل قرار دادن ناحیه کفل و لگن در آب گرم است. بهتر است این روش را برای 15 الی 20 دقیقه و برای 2 الی 3 مرتبه در روز تکرار کنید.

برای استفاده از حمام سیتز می توانید از وان، لگن حمام و یا لگن مخصوص حمام سیتز که بر روی درپوش توالت نصب می شود، استفاده کنید.

کمپرس سرد

از آنجایی که مصرف مسکن در این دوران میتواند برای جنین مضر باشد باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. اما یک راه حل ساده برای درمان درد ناشی از شقاق استفاده از کمپرس سرد است که می تواند به سرعت درد آن را کاهش دهد. برای تهیه کمپرس سرد چند تکه یخ را در کیسه فریزر قرار داده و سپس در حوله بپیچید و بر روی موضع مورد نظر قرار دهید.

ملین ها

در صورتی که همچنان با بیماری درگیر هستید و مصرف فیبر نتوانسته مشکل شما را حل نمایید. می توانید به مدت محدود و با مشورت پزشک از ملین ها مناسب با این دوران استفاده کنید.

پیمایش به بالا