پماد برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی (پماد آنتی فیشر) و نحوه مصرف آن

شقاق، زخم مقعد و یا فیشر، نام بیماری است که موجب ترک و زخم در دیواره مقعد می شود، این زخم در ابتدای بروز سطحی بوده و با پیشرفت بیماری میتواند عمیق تر شده و عضلات را نیز درگیر کند که علائم آن نیز شدت خواهند یافت.

از همین روی  شقاق در مراحل ابتدایی سریع تر و ساده تر درمان می شود. شقاق های مزمن در 50% از موارد تنها توسط این دارو قابل درمان هستند، البته انجام درمان های خانگی و تغییر رویه زندگی همراه با مصرف پماد برای شقاق به بهبود بیماری کمک ویژه ای می کند. مهمترین پماد هایی که برای درمان شقاق استفاده می شود، به این شرح است:

پماد آنتی فیشر

معروف ترین و شاید بهترین پمادی که برای درمان شقاق های مقعدی به کار می رود، پماد آنتی فیشر است. آنتی فیشر از عصاره دو گیاه بابونه و دارمازو تولید می شود.

عصاره بابونه دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم بوده و در درمان آسیب ها و التهابات پوستی و غشاهای مخاطی به کار میرود در نتیجه استفاده از آن می تواند به بهبود بیماری کمک کند.

از طرفی داروی گیاهی دارمازو دارای درصد زیادی  تانِیک اسِید بوده و خاصیت قابضی دارد. به همین دلیل استفاده از آنتی فیشر در درمان این بیماری موثر عمل می نماید. برای مصرف این دارو به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • مصرف همزمان آنتی فیشر با سایر داروها تداخلی را ایجاد نمی کند، اما بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک مشورت نمایید.
  • در صورتی که پس از 7 روز مصرف بدون نسخه، بهبودی در علائم بیماری مشاهده نشد، مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت نمایید.
  • روزی 2 بار لایه ای نازک ازآنتی فیشر را بر روی شقاق استعمال نمایید.
  • این دارو باید دور از نور، در دمای۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

پماد دیلتیازیم (مسدود کننده کانال کلسیم)

دیلتیازیم

 دیلتیازیم یکی از انواع رایج دارو های مصرفی برای درمان شقاق است، دیلتیازیماز انواع داروهای مسدود کننده به شمار می رود که وظیفه ی آن کاهش جریان خون از طریق جلوگیری از ورود کلسیم به داخل سلول ها است.
نوع موضعی این دارو نه تنها تاثیر بیشتری دارد، بلکه از عوارض کمتری نیز برخوردار است. مهمترین مشکلی که پس از مصرف دیلتیازیم ایجاد میشود و اغلب بیماران نیز تجربه می کنند، سردرد است.

پماد نیتروگلیسیرین (گلیسیرین تری نیترات)

پماد نیتروگلیسیرین

پماد گلیسیرین‌ تری ‌نیترات یا نیتروگلیسیرین با کاهش علائم حاصل از شقاق به درمان آن کمک می کند، عملکرد  نیتروگلیسیرین به گونه ای است که با افزایش جریان خون در ناحیه مقعد به شل شدن عضله اسفنکتر کمک کرده و موجب درمان بیماری و بهبود زخم به مرور زمان می شود.

دوره مصرف این دارو 6 الی 8 هفته بوده و بیمار باید هر روز 2 مرتبه ناحیه مورد نظر را با پماد پوشش دهد. این دارو در مقایسه با سایرین اثربخشی کمتری دارد، اما برخی از پزشکان آن را تجویز می کنند. عوارض که پس از مصرف  نیتروگلیسیرین بروز می کنند به این شرح است :

  • سردرد
  • سرگیجه
  • کاهش فشار خون

پماد لیدوکائین

لیدوکائین

پماد لیدوکائین با بی حس نمودن ناحیه مورد نظر، به درمان درد و التهاب ناشی از بیماری کمک میکند. میزان مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک و مطابق با میزان تجویزی او باشد. از مصرف خودسرانه و زیاده روی در مصرف لیدوکائین بپرهیزید زیرا ممکن است به عوارض آن دچار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا