یبوست بارداری چیست و چرا رخ میدهد، روش درمان آن

یبوست بارداری

بارداری یکی از شیرین ترین و زیباترین دوران زندگی هر زنی است که می تواند در طی آن احساسات هیجان انگیز و متفاوتی را تجربه نماید. ولی بارداری همراه با این زیبایی ها مملو از مشکلات متعدد برای مادر است.

زیرا بارداری به شدت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.  یکی از مشکلات شایعی که غالباً مادران باردار را درگیر می کند، تغییرات عمده در دستگاه گوارش و ابتلا به یبوست است.

منظور از یبوست یا خشکی مزاج سفت شدن مواد زائده در روده است که در این صورت دفع با مشکل رو به رو می شود،همچنین بروز این عارضه می تواند دفع منظم را با اختلال مواجه نماید.

اگر باردار هستید و یا قصد بارداری در آینده را دارید، مطالعه این مقاله از سایت ونک لیزر را از دست ندهید.

علت یبوست بارداری

یبوست در بارداری می تواند به علت های گوناگونی رخ دهد، مهمترین علل مرتبط با یبوست بارداری به این شرح است:

 • کاهش مصرف خوراکی ها و آب : اغلب مادران باردار در طی این دوران دچار حالت تهوع و حساسیت به بوی غذا می شوند، در نتیجه مقدار غذای مصرفی خود را کاهش می دهند، و این می تواند به خشکی مزاج بیانجامد.
 • تغییرات هورمونی : بارداری همراه با ترشح مقدار زیادی هورمون در بدن است، نتیجه این امر شل شدن برخی از عضلات بدن است. یکی از مهمترین این هورمون ها پروژسترون است. این هورمون می تواند با شل کردن عضلات بدن، باعث کاهش حرکات روده شده که در این صورت این مشکل ایجاد می شود.
 • رژیم غذایی : یبوست چه در بارداری و چه در دوران های دیگر رابطه ای مستقیم با تغدیه دارد. رژیم غذایی کم فیبر و چرب موجب خشکی مزاج می شود.
 • کم تحرکی : اغلب مادران باردار تصور می کنند، چون در دوران حساسی قرار دارند، نباید تحرک داشته باشند و مدام یک جا می نشینند. این افراد باید توجه داشته باشند، این عمل می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها و  مشکلات شود. اولین مشکل در این مورد یبوست بارداری است. که میتواند به هموروئید یا بواسیر بارداری در آینده بیانجامد.
 • رشد جنین : رشد جنین در رحم می تواند عاملی برای خشکی مزاج شود.

درمان یبوست در بارداری

به همین ترتیب درمان یبوست بارداری شامل رفع عوامل ایجاد کننده آن است، که در ادامه به شرح آن می پردازیم :

 • مصرف فیبر کافی : همان طور که ذکر کردیم یکی از مهمترین علل در ایجاد این عارضه، رژیم غذایی نادرست است، برای همین منظور توصیه می شود، رژیم غذایی سرشار از فیبر باشد. فیبر ماده ای مغذی است، که بدن انسان قابلیت هضم آن را ندارد، در نتیجه فیبر در روده ها تجمع کرده و باعث افزایش حجم مدفوع می شود که از این طریق یبوست رفع خواهد شد.
 • مصرف آب : آب عنصری حیاتی برای بدن است، که نقش اساسی در درمان این عارضه دارد. مصرف آب در نرم شدن مدفوع و رفع خشکی اجابت مزاج موثر است. به طور متوسط هر فرد باید روزانه 8 الی 10 لیوان آب مصرف نماید.
 • ورزش و تحرک : ورزش و تحرک کافی می تواند با بهبود حرکات روده به درمان این عارضه بپردازد. بهترین ورزش برای بواسیر در دوران بارداری پیاده روی است.

خوراکی های مناسب برای یبوست بارداری

درمان یبوست بارداری

 • انجیر : مصرف روزانه 3 عدد انجیر، می تواند در رفع این عارضه موثر باشد و نیز فوایدی برای مادر و جنین دارد.
 • بادام : بادام میوه ای مغذی و مفید است که می تواند به درمان خشکی مزاج کمک کند و در رشد مغز جنین نیز اثر گذار است.
 • مصرف میوه ها : میوه هایی مانند موز، انگور فرنگی سیاه، نارنگی، گریپ فروت و پرتقالی می تواند به رفع و درمان یبوست بارداری کمک نماید.
 • خوراکی های فیبردار : مصرف خوراکی هایی مانند  هویج، کلم، اسفناج، شاهی، کرفس و کنگر فرنگی به درمان خشکی مزاج کمک می کند.
 • غلات سبوس دار : مصرف غلات به علت دارا بودن مقادیر زیادی فیبر به درمان این عارضه کمک می کند. این غلات شامل حبوبات، لوبیا و عدس است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا