درمان بواسیر یا هموروئید با ورزش کگل، نحوه انجام و تاثیرات این ورزش

ورزش کگل یکی از تمرینات مناسب برای درمان بیماری های مقعدی و تناسلی نظیر بواسیر است.این ورزش موثر و کم هزینه به درمان بواسیر و کاهش درد بیمار کمک می کند .

بیماری بواسیر یا هموروئید یکی از انواع بیماری های نشیمنگاهی است. این بیماری در اثر سبک زندگی غلط و آسیب و فشار وارده بر مقعد ایجاد می شود. بواسیر موجب تورم و گشاد شدن عروق می شود که این امر می تواند به خونریزی و یا حتی بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد بیانجامد. این بیماری به شدت دردناک و آزار دهنده باید سریعاً درمان شود زیرا در غیر این صورت بواسیر پیشرفت کرده و این امر روند درمان را مشکل و پیچیده می کند.

یکی از راهکارهای درمان هموروئید در خانه، تغییر سبک زندگی و ورزشهای متناسب با بیماری است. کگل بهترین ورزش برای بواسیر می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل ورزش کگل برای درمان بیماری بواسیر بپردازیم.

ورزش کگل

ورزش کگل کگل مناسب ترین ورزش برای درمان هموروئید و یکی از تمرینات مناسب برای درمان بیماری های مقعدی و نشیمنگاهی نظیر بواسیر است. اساس کار این ورزش عضلانی انقباض و انبساط ناحیه پرینه است. این ورزش می تواند افزون بر تقویت عضله با افزایش گردش خون در این ناحیه به بهبود بیماری و نیز کاهش درد بیماری کمک کند.

علاوه بر این انجام کگل می تواند بر عضلات رحم، مثانه، روده کوچک و بزرگ تاثیر بگذارد. این ورزش را می توان در هر ساعتی در روز و در سه حالت نشسته، خوابیده و ایستاده انجام داد. به یاد داشته باشید انجام کگل تنها به درمان بواسیر کمک می کند و نباید برای درمان زخم های شقاق از آن استفاده نمود، زیرا موجب تشدید بیماری خواهد شد.

نحوه انجام کگل

بهترین حالت برای انجام کگل در ابتدای شروع ورزش حالت خوابیده است. پس از تمرینات بیشتر می توان این حرکت را در حالت ایستاده و نشسته نیز انجام داد.قبل از انجام کگل عضله مورد نظر که پرینه نام دارد را شناسایی کنید. این عضله در لگن و ما بین دو استخوان ران واقع شده است. وظیفه این عضله کنترل دفع گاز مقعد و مدفوع است.

برای انجام کگل، عضله مورد نظر را 5 ثانیه منقبض نمایید. باید تصور کنید که می خواهید از خروج گاز و یا مدفوع جلوگیری نمایید. مجدداً 5 ثانیه عضله را رها کرده و دوباره تکرار کنید، به یاد داشته باشید، این وقفه جزئی از ورزش است و باید انجام شود. این تمرین را می بایست 10 الی 20 مرتبه تکرار نمود.

در طی انجام ورزش از انقباض عضلات شکم خودداری نمایید، برای جلوگیری می توانید دست خود را بر روی شکم قرار دهید.

انجام این ورزش در دوران بیماری و دوره نقاهت پس از هموروئیدکتومی می تواند در تسریع روند درمان موثر باشد.

تاثیرات ورزش کگل

انجام کگل افزون بر درمان بواسیر می تواند در درمان سایر بیماری ها و مشکلات تاثیرات مثبتی داشته باشد، این بیماری ها عبارتند از :

  • درمان مشکلات نعوظ و کنترل انزال
  • درمان بی اختیاری ادراری بعد از جراحی پروستاتکتومی
  • درمان مشکلات مثانه بعد از سیستکتومی
  • درمان بیماری بواسیر بعد از هموروئیدکتومی
  • درمان بی اختیاری مدفوع
  • پیشگیری از افتادگی مثانه و مقعد

تاثیر کگل بر بواسیر

انجام کگل معمولاً در دوران قبل از درگیری با این بیماری و نیز بعد از درمان جراحی هموروئیدکتومی توصیه می شود. این ورزش می تواند با تقویت عضله به بهبودی سریع تر بیماری و نیز کاهش درد بیمار کمک کند که در نتیجه آن نیاز به مصرف مسکن کاهش می یابد. این ورزش درمانی موثر و کم هزینه بوده که می تواند به درمان و نیز پیشگیری از بواسیر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا