درمان دارویی بواسیر یا هموروئید (داروی بواسیر)

یکی از راهکارهای درمان بواسیر یا هموروئید استفاده از دارو است، داروهای بواسیر در اشکال پماد ها (پماد آنتی هموروئید) ، ژل ها و شیاف (شیاف آنتی هموروئید) در دسترس است.

بواسیر یا هموروئید یکی از انواع بیماری های نشیمنگاهی است. بواسیر موجب تورم و گشاد شدن عروق در ناحیه مقعدی شده و از این طریق آسیب جدی به عروق بدن وارد می شود. در واقع می توان گفت در اثر اعمال فشار بیش از اندازه به مقعد در اثر عواملی مانند نشستن های طولانی مدت، یبوست، بارداری (بواسیر بارداری) ، رابطه مقعدی و …عروق گشاد شده و بواسیر ایجاد می شود.

بواسیر علائمی از جمله درد مقعد، سوزش مقعد، خارش، خونریزی و … را ایجاد نموده و می تواند به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از مهمترین داروهای کاربردی برای درمان بواسیر به این شرح است :

پماد هیدروکورتیزون


این دارو نوعی مرطوب کننده و ضد التهاب به شمار می رود. از پماد هیدروکورتیزون جهت درمان مشکلات پوستی از جمله اگزما، درماتیت، جوش، نیش حشرات، خارش اندام تناسلی خارجی در زنان و …استفاده می شود. یکی از مهمترین کاربردهای هیدروکورتیزون درمان بواسیر و یا همان هموروئید است. مصرف هیدروکورتیزون می تواند درد، خارش و تورم ناشی از بواسیر را درمان نماید.

میزان مصرف این دارو باید مطابق با نظر پزشک و تجویز وی باشد. اما مقدار تعیین شده این دارو یک الی دو بار در روز است. مصرف این دارو نباید طولانی مدت باشد، در صورت عدم درمان حداکثر پس از هفت روز، مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک در رابطه با سایر روش های درمانی مشورت نمایید. از مصرف پماد بر روی نواحی مخاطی بدن نظیر چشم و دهان بپرهیزید. قبل از مصرف هیدروکورتیزون برای نوزادان و زنان باردار با پزشک مشورت نمایید.

پماد لیدوکایین

لیدوکایین

پماد لیدوکایین نوع پرکاربرد از بی حس کننده های موضعی است، مهمترین کاربرد این دارو درمان فوری درد بواسیر است. البته استفاده از پماد لیدوکائین برای بواسیر می تواند به کاهش التهاب نیز کمک نماید. لیدوکایین از طریق ایجاد انسداد در کانال کلسیم راه انتقال پیام های عصبی را مسدود می کند. مصرف این دارو در دوران بارداری و نیز با وجود حساسیت ممنوع است.

پماد آنتی هموروئید (پماد ایپروئید)

آنتی هموروئید

معروف ترین و شاید بتوان گفت بهترین پماد برای درمان بواسیر، پماد آنتی هموروئید است. این پماد در اشکال شیاف نیز در دسترس است. آنتی هموروئید علاوه بر هموروئید، در درمان سایر اختلالات مجرای مقعد مثل شقاق نیز کاربرد دارد.مصرف این پماد با دارا بودن خواص ضد التهابی و قابض می تواند علائم بیماری نظیر درد، سوزش، خارش و … را از بین ببرد. مصرف این دارو به طور مداوم در از بین بردن بیماری به طور کلی نیز تاثیرگذار است. زیرا آنتی هموروئید با تاثیر بر عروق آسیب دیده میتواند آن را ترمیم نماید.

پماد ام جی

پماد ام جی

برای تهیه پماد ام جی از گیاه مورد استفاده شده است. این گیاه دارای اثرات قابض بوده و حاوی یون های وازواکتیو و یون های منقبض کننده عروق است که می تواند به درمان بیماری کمک نماید.این دارو با اثرات قابض، ضد باکتری و ضد قارچ، ضد التهاب و التیام بخش می تواند به درمان بیماری کمک نماید. از پماد ام جی برای رفع علائم هموروئید های درجه یک و دو استفاده می شود. در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی پس از مصرف این داروی بواسیر؛ مصرف آن را متوقف نمایید.

دارو روهمورین

روهمورین

دارو روهمورین یکی از درمان های موثر برای از بین بردن بواسیر است. این دارو از طریق خشک کردن عروق آسیب دیده به درمان بواسیر کمک می نماید. علاوه بر بواسیر، می تواند برای درمان شقاق نیز از داروی روهمورین استفاده نمود. مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری باید زیر نظر پزشک باشد.بهترین زمان مصرف این داروی بواسیر با معده خالی است. پس بهتر است دو عدد از این کپسول قبل از نهار و دو عدد از آن قبل از شام مصرف شود. مصرف این داروی بواسیر باید تا اتمام دوره بهبودی قطع نشود.

پماد نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین

 نیتروگلیسیرین یکی از انواع ترکیبات نیترو وازودیلاتور است. این ترکیب به محض جذب شدن در بدن نیتریک اکسید (NO) تولید می کند. نیتریک اکسید گشاد کننده عروق بوده و موجب تسکین درد می شود.این پماد با گشاد کردن عروق تغذیه کننده عضلات مقعد گردش خون طبیعی را به آن باز می گرداند و موجب تسکین علائم بیماری می شود. این داروی بواسیر در جهت کاهش درد، سوزش و ناراحتی حاصل از این بیماری موثر است. از مصرف همزمان این دارو با سالیسیلات ها (مثل آسپرین) ها بپرهیزید زیرا امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد.

پماد مشک

پماد مشک

پماد مشک از هفت گیاه دارویی شامل مشک، بزوار مصنوعی، گلابی، بورنول، کهربا، کالامین و بوراکس تولید می شود. دارو تمام سموم را از بدن خارج کرده و به تولید بافت جدید کمک می کند.از تاثیرات مشک می توانیم به خاصیت کاهنده درد و تورم اشاره کنیم. همچنین این داروی بواسیر با رفع خشکی پوست اطراف مقعد، درد هنگام اجابت مزاج را کاهش می دهد.

نکاتی در رابطه با مصرف داروی بواسیر

  • قبل از مصرف این دارو از وجود هموروئید مطمئن شده و با پزشک مشورت نمایید.
  • مصرف این دارو ها برای کودکان و مادران باردار و شیرده باید با مشورت پزشک باشد.
  • قبل از مصرف پماد ناحیه مقعد را با آب و صابون شسته و با حوله نرم خشک کنید.
  • در مورد تعداد مصرف این دارو در طول روز با پزشک مشورت کنید.
  • در صورتی که پس از 7 روز از مصرف تاثیری مشاهده نشد لازم است در مورد سایر روش درمانی از پزشک کمک دریافت کنید.
  • برای درمان هموروئیدهای داخلی از اپلیکاتور استفاده نمایید.

مصرف اغلب این داروها تنها در موارد ابتدایی بواسیر تاثیرگذار بوده و غالباً درمان قطعی به شمار نمی رود. برای درمان بواسیر های پیشرفته و درجه سه و چهار باید از سایر روش های تهاجمی مانند جراحی و لیزر استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا