روش های درمان فیستول مقعدی ، درمان با لیزر و مزایای آن

فیستول از بیماری های مقعدی است که برای درمان قطعی آن، به مداخلات تهاجمی پزشکی نیاز است.اما با پیشرفت دانش و تکنولوژی امروزه روش درمانی بسیار مؤثر تری به وجود آمده است که اثربخشی آن از عمل جراحی بسیار بالاتر است.لیزر درمانی از روش هایی است که اخیرا بسیار مورد توجه و استقبال افرادی قرار گرفته است که به این عارضه مقعدی مبتلا هستند.

اثربخشی این روش درمانی نسبت به سایر روش های درمانی از جمله عمل جراحی بسیار بالاتر و قطعی تر است. همچنین هزینه درمان فیستول با لیزر با توجه به مزایایی که دارد، سرپایی بودن و بدون نیاز به بیهوشی و بستری، بسیار مقرون به صرفه تر از عمل جراحی می باشد.
در ادامه بیشتر با این روش درمانی آشنا خواهیم شد:

درمان فیستول مقعدی با لیزر

فیستول از بیماری هایی است که اگر تحت درمان قرار نگیرد می تواند آثار و نشانه های وخیم تری پیدا کند و عفونت ناشی از آن به مرور زمان گسترش یابد.به همین دلیل درمان فوری و قطعی آن بسیار ضروری است.تا قبل از کشف روش لیزر درمانی تنها روش مؤثر و قطعی برای درمان این بیماری انجام عمل جراحی بود.

ولی عوارض عمل جراحی  به قدری زیاد بود که بسیاری از بیماران با ترس فراوان این روش درمانی را می پذیرفتند.

در روش عمل جراحی بیمار باید تحت بیهوشی کامل قرار میگرفت.پس از انجام عمل جراحی هم باید برای 1 الی 2 روز در بیمارستان تحت مراقبت پزشکی قرار می گرفت و بستری می شد.

ولی در روش درمان با لیزر بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.سپس پوست مجاور مقعد برای شروع کار و تخلیه ی عفونت به وسیله ی لیزر به آرامی برش داده می شود.در این مرحله بیمار هیچگونه دردی احساس نمی کند.سپس شکاف درونی کانال مقعد به شکاف بیرونی آن متصل می شود و شیار فیستول از قسمت داخل به طرف بیرون شروع به ترمیم شدن و التیام می کند.

انجام این روش هیچ گونه درد ، خونریزی و عارضه ی جانبی ندارد و در عرض مدت زمان کمتر از 1 ساعت در مطب پزشک امکان‌پذیر است.بیمار پس از انجام لیزر درمانی بلافاصله مرخص می شود و می تواند امور روزمره ی زندگی خود را به آرامی شروع نماید.

بیمار در این روش نیاز به هیچ گونه استراحت مطلق ندارد و فقط ممکن است در محل فیستول کمی احساس درد نماید که با نشستن در وان آب گرم برای مدت 30 دقیقه می توان تا حد زیادی آن را تسکین داد.بهتر است برای اثربخشی بهتر و بیشتر این کار 3 الی 4 بار در طول روز تکرار شود .

نوشیدن آب و مایعات فراوان و مصرف رژیم های غذایی غنی از فیبر اثر بسیار مفیدی بر روی درمان سریع تر بیماری دارد.

مزایای درمان فیستول مقعدی با لیزر

 • نیاز به انجام بیهوشی عمومی نیست.
 • نیازی به بستری بیمار پس از انجام درمان نیست و بیمار بلافاصله مرخص می شود.
 • در این روش هیچ گونه درد و خونریزی وجود ندارد.
 • بدون عارضه است و امکان بازگشت بیماری نسبتا کم است.
 • روشی کم هزینه است.
 • احتمال به وجود آمدن عفونت بسیار کم است.
 • مدت زمان انجام آن زیر 1 ساعت است.
 • نیازی به تعویض پانسمان نیست.

درمان فیستول مقعدی با عمل جراحی

انجام روش جراحی برای درمان این بیماری از قدیمی ترین و موثرترین روش های درمانی است و تا قبل از کشف روش لیزر درمانی برای درمان تمامی انواع آن از این روش استفاده می شد.البته امروزه هم این روش برای درمان همچنان ادامه دارد و در مواقعی که لیزر درمانی برای درمان مناسب نیست از روش های جراحی برای درمان فیستول استفاده می کنند.

فیستولوتومی

یکی از روش های عمل جراحی فیستول است و زمانی این روش برای درمان انتخاب می شود که شیار فیستول سرراست است و کمی عضله ی اسفنکتر در آن وجود دارد. در این روش ممکن است بیمار پس از انجام جراحی با مشکلات مربوط به کنترل مدفوع مواجه شود و نتواند مدفوع خود را به درستی کنترل کند.

تزریق چسب فیبرین

یکی دیگر از روش هایی است که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش درون شیار فیستول نوعی چسب به نام فیبرین تزریق می شود . در نتیجه درون شیار پر شده و با بافت های مجاور خود به مرور زمان یکی می شود. این روش شاید اثربخشی کمتری نسبت به سایر روش های عمل جراحی داشته باشد ولی بی خطر و بدون عارضه است و برای دفع مدفوع فرد مشکلی به وجود نمی آورد.

سوراخ گیر فیستول مقعد

از دیگر روش هایی است که برای این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش یک قطعه ی بلند و باریک در امتداد شیار فیستول قرار می گیرد و پس از گذشت مدت زمان مشخصی این قطعه با بافت های مجاور خود یکی می شود. اثربخشی این روش در حدود زیر 50 درصد گزارش شده است ولی روشی بی خطر و بدون عارضه است.

فلپ آندوآنال

هم یکی دیگر از روش هایی است که برای بیماران با فیستول حاد به کار می رود. همچنین در بیمارانی که بر اثر عمل جراحی با روش فیستولوتومی دچار عارضه ی بی اختیاری در کنترل مدفوع شده اند می توان از این روش برای درمان استفاده کرد. در این روش جراحی ، شیار داخلی فیستول به وسیله ی بافت های سالم پوشش داده می شود تا مسیر فیستول بسته شود.

روش LIFT

در این روش مسیر شیار فیستول بین فضای داخلی و خارجی عضله تقسیم می شود. به علت اینکه این روش به تازگی برای درمان فیستول به وجود آمده است نمی توان درباره ی میزان اثربخشی آن نظر قطعی داد و در حال حاضر اثربخشی این روش در دست بررسی است.

مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی

بیمارانی که تحت عمل جراحی فیستول مقعدی قرار می گیرند یک برنامه ی مراقبتی و درمانی ویژه از طرف پزشک خود دریافت می کنند که شامل توصیه ها و نکته های مهمی است.
مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی در روند بهبود حال بیمار و موفقیت آمیز بودن نتیجه ی جراحی بسیار موثرند و اگر شخص به طور صحیح آنها را رعایت کند و انجام دهد می تواند شاهد درمان قطعی فیستول خود باشد و بدین ترتیب عوارض عمل جراحی را هم به حداقل برساند.
از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل فیستول مقعدی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نشستن در حمام سیتز برای 20 دقیقه در روز
 • استفاده از ملین ها برای 1 هفته
 • استفاده از مسکن های فاقد کدئین برای کاهش درد
 • مصرف مرتب و صحیح داروها و آنتی بیوتیک ها طبق نسخه ی پزشک
 • حمام کردن روزانه
 • تعویض صحیح و منظم پانسمان
 • رژیم غذایی صحیح و سرشار از فیبر
 • نوشیدن 8 الی 9 لیوان آب در طول روز
 • استراحت کافی
 • پرهیز از نشستن و خوابیدن بر روی زخم

درمان خانگی فیستول

روش های درمان خانگی برای بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری مقعدی سالیان سال است که استفاده می شود ولی برای درمان فیستول باید بگوییم که برای درمان این بیماری از روش های درمان خانگی نمی توان انتظار زیادی داشت.
فیستول در برابر درمانهای خانگی واکنش زیادی نشان نمی دهد و برای درمان قطعی آن به مداخلات پزشکی نیاز است. روش هایی مانند نشستن در وان آب گرم و رژیم های غذایی غنی از فیبر فقط ممکن است در کاهش علائم و نشانه های آن تاثیر داشته باشد و خود فیستول را از بین نمی برد.

درمان دارویی فیستول

در حال حاضر درمان دارویی موثری برای درمان و از بین بردن این عارضه مقعدی کشف نشده است ولی از آنجایی که فیستول در نتیجه ی چرک و عفونت ناشی از آبسه به وجود می آید می توان در مراحل اولیه که هنوز آثار و نشانه های آن بیشتر نشده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از پیشرفت آن استفاده کرد ولی این داروها نمی توانند درمان قطعی برای این بیماری محسوب شوند.
داروهای ضد التهاب هم از داروهایی هستند که به کاهش علائم و نشانه های آن کمک می کنند ولی نمی توانند به عنوان درمان قطعی مورد استفاده قرار بگیرند.
پیمایش به بالا