درمان شقاق مقعدی در طب سنتی و با داروهای گیاهی (درمان گیاهی شقاق)

بیماری شقاق یا زخم مقعد به معنی بروز ترک عمیق در دیواره مقعد است، و از بیماری های کشنده به حساب نمی آید اما می تواند درد بسیاری را به همراه داشته باشد.

از طرفی این زخم در ناحیه ای حساس از بدن پدید می آید که احتمال عفونت در آن زیاد است از همین روی درمان شقاق اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای جلوگیری از عفونت فیشر مقعدی و مداوای آن با استفاده از روش های طب سنتی و گیاهی  می پردازیم :

آلوئه ورا

آلوئه ورا

آلوئه ورا از داروهای موثر برای درمان شقاق در طب سنتی است. این گیاه دارای خواص ضد التهابی بوده و به درمان عفونت آن کمک می کند. برای این منظور لازم است ژل گیاه را از آن خارج نموده و روزی چند مرتبه بر روی زخم استعمال نمایید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل

میوه نارگیل دارای خواص فوق العاده ای است که در درمان بیماری شقاق در طب سنتی کمک می کند. استفاده روزانه از روغن نارگیل موجب درمان و جلوگیری از عفونت زخم می شود. استفاده از روغن نارگیل نه تنها در بهبودی و مداوای فیشر های مزمن مقعدی موثر است، بلکه با مصرف آن می توان به بهبود حرکات روده ای نیز کمک نمود.

سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که به بهبودی فیشر یا شقاق مقعدی کمک میکند. برای این منظور تنها کافی است پنبه آغشته به سرکه را بر روی زخم شقاق قرار دهید. به علاوه سرکه سیب دارای خواصی است که گوارش را بهبود بخشیده و به درمان یبوست نیز کمک می کند.

شیر

مصرف روزانه شیر به تنظیم حرکات روده ای و در نتیجه به بهبودی شقاق مقعدی با جلوگیری از بروز یبوست کمک می کند.

گیاه هماور (کامفری)

کامفری

این گیاه در درمان زخم شقاق و التیام درد آن موثر است. برای استفاده از این گیاه مقداری از آن را در آب جوش خیس کنید و پس از 15 دقیقه از صافی رد کنید، پس از خنک شدن می توانید برای شستشوی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. از این گیاه پماد نیز تولید شده که می توانید پماد را تهیه و از آن استفاده کنید.

تخم کتان

تخم کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و فیبر است و استفاده از آن مزیت های بسیاری را برای بدن به همراه دارد. مصرف این گیاه با درمان یبوست از وارد آمدن فشار وارده به مقعد جلوگیری کرده و به درمان شقاق کمک می کند.
برای استفاده از تخم کتان مقداری از آن را در یک لیوان آب خیس نموده و یک بار در روز آن را مصرف کنید. مکمل های کتان نیز در دسترس است.

عسل

عسل یکی از کاربردی ترین مواد در درمان شقاق در طب سنتی است؛ زیرا عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که به درمان شقاق کمک می کند. برای این منظور می توانید از عسل به تنها و یا در ترکیب با مواد دیگر استفاده کنید.
به طور مثال می توانید موم عسل را بر روی حرارت ذوب نموده و با روغن زیتون مخلوط کنید، و روزانه بر روی زخم شقاق استعمال نمایید. راه دیگر درمان شقاق با عسل  ترکیب سرکه سیب و عسل به مقدار مساوی و استعمال آن بر روی زخم شقاق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا