درمان خانگی بواسیر یا هموروئید (درمان بواسیر در خانه)

بیماری بواسیر یا همان بیماری هموروئید، در اثر آسیب عروق مقعدی و گشاد شدن این عروق ایجاد می شود. بواسیر بیماری شایعی است که احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد، ولی اغلب کهن سالان را به خود درگیر می نماید.

بیماری بواسیر بسته به نوع عروق درگیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود، از طرفی بواسیر داخلی  بسته به شدت بیماری به چهار درجه مختلف تقسیم می شود. تعیین درجه بیماری جهت انتخاب نوع درمان اهمیت ویژه ای دارد. که بهتر است این امر با مشورت پزشک انجام پذیرد.

اغلب موارد بیماری بواسیر به خصوص در درجات اولیه با راهکارهای خانگی و تغییر در سبک زندگی قابل حل و درمان است. اما در صورتی که بیماری به حالت مزمن درآمده و یا شدت یافته باید قبل از پیچیده تر شدن بیماری از درمان های تهاجمی برای برطرف کردن این عارضه استفاده نمود. در این مقاله قصد داریم، شما را با راهکارهای درمان خانگی هموروئید یا بواسیر آشنا کنیم که با تکیه بر آنها بتوانید، مشکل خود را حل نمایید. برخی از مهمترین روشهای درمان خانگی بواسیر به این شرح است:

دریافت فیبر کافی

مهمترین نکته برای درمان بیماری بواسیر برطرف کردن یبوست است. زیرا که یبوست نقشی اساسی در ایجاد بیماری، تشدید و نیز عود مجدد آن دارد. زیرا یبوست می تواند فشار بسیار زیادی را به عروق مقعدی در راست روده ایجاد نماید.

از آنجایی که بهترین راهکار طبیعی برای برطرف کردن یبوست، مصرف فیبر است، پزشکان تاکید بر این امر دارند که بیماران خوراکی های حاوی فیبر یعنی انواع میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهند. در حالت کلی میزان مصرف فیبر برای هر فرد 25 گرم در روز تعیین شده است. البته این میزان از فیبر بسته به سن و جنسیت فرد متغیر است.

انواع حبوبات مانند عدس و لوبیا، سبزیجات مثل نخود و همچنین میوه هایی مانند تمشک،سیب، گلابی و … از منابع سرشار از فیبر به شمار می روند.

نوشیدن آب کافی

یکی دیگر از راهکار ها برای درمان یبوست، نوشیدن آب کافی است. نوشیدن آب می تواند از طریق نرم نمودن مدفوع به درمان یبوست کمک ویژه ای نماید. زیرا با تامین آب مدفوع نرم شده و عبور آن از مقعد فشاری را ایجاد نمی کند.

میزان آب مورد نیاز برای هر فرد بسته به شرایط آب و هوایی زندگی و نیز میزان فعالیت روزانه متفاوت است، با این حال هر فرد باید به طور متوسط حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشد.

تغییر در سبک زندگی

درمان خانگی بواسیر

تغییر در سبک زندگی می تواند به شدت بر وضعیت گوارش تاثیرگذار باشد که این امر خود ارتباطی مستقیم با بیماری بواسیر یا هموروئید دارد. یکی از مهمترین تغییرها در زندگی افزایش میزان فعالیت های روزانه است.

نتایج تحقیقات بر روی مبتلایان به بواسیر ثابت کرده افرادی که فعالیت کمتری داشته و مداوم یک جا می نشینند، بیشتر از سایرین در معرض بیماری قرار می گیرند، پس لازم است حتما ورزش را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برای شروع می توانید حداقل 30 دقیقه در روز ورزش های سبک نظیر پیاده روی داشته باشید. در کنار ورزش برای درمان بواسیر رعایت برخی نکات می تواند تاثیرات جدی در برطرف کردن این بیماری داشته باشد، این نکات عبارتند از :

 • پرهیز از نشستن به مدت طولانی
 • اجتناب از بلند کردن و جابه جایی اجسام سنگین
 • پرهیز از زور زدن در توالت
 • پرهیز از سیگار
 • اجتناب از رابطه جنسی مقعدی
 • کاهش وزن

استفاده از گیاهان دارویی

بواسیر و گیاهان دارویی

یکی دیگر روشهای درمان خانگی بواسیر برطرف نمودن التهاب و نیز عفونت است. برای این منظور باید از داروهای ضد التهاب برای از بین بردن عفونت بواسیر استفاده نمود. لیست گیاهان کاربردی در درمان بواسیر عبارتند از :

 • سرکه سیب : سرکه سیب ماده ای ضد التهاب بسیار قوی است که می تواند از عفونت بواسیر جلوگیری نماید. برای این منظور کافی است. پنبه آغشته شده به سرکه سیب را بر روی مقعد استعمال نمایید.همچنین می توانید روزانه ترکیبی از عسل و سرکه سیب را بنوشید.
 • نارگیل : پژوهش ها ثابت کرده اند که آب نارگیل نارس می تواند در درمان خونریزی های هموروئیدی موثر باشد.
 • آب آلوئه ورا :  برای بهبود گوارش می توانید آب آلوئه ورا بنوشید و یا از نوشیدنی های آماده آلوئه ورا استفاده کنید.
 • سیر : برای این منظور چند عدد سیر را له کرده و با مقداری نمک مخلوط کنید. سپس پنبه ای را به این مواد آغشته نموده و بر روی بواسیر اعمال کنید.
 • کلم : تهیه و مصرف ترشی کلم یکی از راهکار های درمان بواسیر است زیرا این خوراکی دارای فیبر، ویتامین C  و غنی از آهن است.
 • روغن نارگیل : این روغن طبیعی می تواند در برطرف کردن عفونت و نیز تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. به همین منظور می توانید مقداری از این روغن را بر روی ناحیه مورد نظر اعمال کنید و پس از مدتی بشویید.
 • فندق افسونگر : فندق افسونگر دارای تاثیرات مثبتی از جمله کاهش التهاب و تسکین جوش ها است. برای استفاده از فندق جادوگر برای درمان بواسیر کافی است، پنبه آغشته به این روغن را بر روی موضع مورد نظر بمالید. بهتر است این روش را حداقل 3 مرتبه در روز تکرار کنید.

حمام سیتز

حمام سیتز

حمام سیتز یا نشیمن یکی از روشهای اختصاصی برای درمان بیماری های نشیمنگاهی و تناسلی است. این روش درمان می تواند موجب افزایش گردش خون در این ناحیه شده و نیز با برطرف کردن عفونت و التهاب به درمان فوری درد بواسیر بیماری کمک نماید.

برای این منظور کافی است لگن حمام و یا لگن مخصوص حمام سیتز که بر روی درپوش توالت نصب می شود را تهیه کرده و از آب گرم پر نمایید. درجه حرارات آب باید به نحوی باشد که پوست نسوزد. همچنین مقدار آب باید در حدی باشد که حداقل نواحی ران و کفل ها را پوشش دهد. می توانید برای مدت 20 دقیقه در این آب بنشینید. این روش درمانی را می توان 2 الی  3 مرتبه در روز تکرار نمود. افزودن مقداری نمک اپسوم و یا جوش شیرین به آب می تواند تاثیرگذاری آن را افزایش دهد.

پیمایش به بالا