اقدامات و مراقبت های لازم بعد از عمل کیست مویی به روش باز و بسته

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

سینوس پیلونیدال از بیماری های عفونی ناحیه مقعد است که در اغلب موارد برای درمان قطعی آن نیاز به عمل جراحی است. درمان کیست مویی می تواند از طریق عمل با استفاده از تیغ جراحی باز و یا جراحی بسته و یا با لیزر صورت گیرد که در این مورد درمان با لیزر روشی قطعی تر است و دردسرهای درمان با روش جراحی را ندارد.
در هر صورت درمان با هر یک از روش های جراحی که صورت بگیرد نیاز به انجام برخی از مراقبت ها می باشد.زیرا این مراقبت در منزل نقش تکمیل کنندگی در فرآیند درمان را داشته و در بهبود و پیشگیری از عود مجدد بیماری کیست مویی نقش دارد.

مراقبت های لازم پس از عمل کیست مویی

پس از انجام عمل کیست مویی لازم است دوره ای را در منزل برای طی کردن دوره نقاهت به سر ببرید. این دوره معمولاً در عمل های جراحی بسته، 2 تا 4 هفته برای عمل های باز بیشتر از یک ماه و برای عمل با لیزر کمتر از 2 تا 4 روز است. در این دوره لازم است برخی از دستورات دکتر کیست مویی را رعایت نمایید. برخی از مراقبت هایی که پس از انجام عمل لازم است انجام دهید،به این شرح است:

 • داروهای پس از عمل کیست مویی : پس از عمل جراحی ممکن است پزشک متخصص کیست مویی مصرف دارو های رقیق کننده خون را برای شما ممنوع کند، و بجای آن مصرف داروهایی مانند مسکن و ضد درد را جایگزین نماید. مصرف آنتی بیوتیک به بدن در از بین بردن عفونت کمک کرده و لازم است دوره مصرف آن را تکمیل نمایید.
 • مراقبت از زخم : مراقبت از نواحی اطراف زخم بسیار اهمیت دارد برای این امر لازم است از نشستن بر روی سطوح سفت و سخت اجتناب نمایید و ترجیحاً هنگام نشستن از یک بالش به شکل دونات که در وسط آن سوراخی وجود دارد، استفاده نمایید.
 • استراحت : استراحت و خواب کافی به خصوص زمانی که خسته هستید می تواند در سرعت بهبود بیماری شما موثر باشد.
 • فعالیت بدنی : همان قدر که استراحت در بهبود بیماری موثر است انجام فعالیت های سبک مانند پیاده روی نیز میتواند به بهبود بیماری شما سرعت ببخشد.زیرا که فعالیت جریان خون بدن را افزایش داده و در جلوگیری از یبوست نیز موثر است.
 • دوش گرفتن : استحمام در دوره نقاهت پس از عمل ممنوع نیست اما لازم است پس از استحمام اطراف ناحیه را با حوله نرم خشک کرده و از باد ملایم سشوار برای خشک کردن استفاده نمایید،بهتر است برای خشک کردن ناحیه از دستمال و حوله غیر استریل استفاده نکنید.شنا کردن بعد از عمل توصیه نمیشود.
 • ترشح کردن جای عمل و زخم کیست مویی : ترشح سبز رنگ مایل با خاکستری از محل زخم امری رایج است، و نیاز به نگرانی ندارد در واقع ترشحات نشان میدهد کیست مویی در حال بهبودی است.
 • از بین بردن موهای زائد : لازم است مناطق اطراف جراحی را از موهای زائد پاکسازی نمایید.
 • رژیم غذایی بعد از عمل کیست مویی : معمولاً پس از انجام عمل جراحی حرکات روده با اختلال مواجه شده و یبوست روی میدهد در این حالت سعی کنید مصرف کافی آب را به رژیم غذایی خود بیافزایید و از مصرف غذای فاقد فیبر و پرچرب پرهیز کنید. در این دوران مصرف خوراکی هایی مانند پوره سیب زمینی،مرغ پخته خرد شده، نان تست سبوس دار و سنگک و ماست را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مراقبت های پس از عمل در روش جراحی باز

مراقبت بعد از عمل باز کیست مویی

اگر برشی که برای جراحی زده شده باز است مراقبت از آن دو چندان اهمیت دارد. پس از عمل پانسمانی فشرده در محل زخم قرار می گیرد و زمان تعویض پانسمان بعد از عمل جراحی باز توسط پزشک جراح کیست مویی تعیین می شود . لازم است به همه این دستورات عمل نمایید. این حفره برخلاف ظاهری ترسناک خطر عفونت جدی ندارد.تعویض این پانسمان به خصوص دفعه اول ممکن است دردناک باشد از همین روی لازم است یک ساعت قبل از تعویض یک مسکن مصرف نمایید.همچنین اگر پانسمان بر روی زخم چسبیده شده است، می توانید نشستن در وان آب گرم و یا دوش را برای جدا کردن پانسمان امتحان کنید. همچنین نشستن روزانه به مدت 10 دقیقه در بتادین به منظور جلوگیری از عفونت نیز توصیه شده است.

مراقبت های پس از عمل در روش جراحی بسته

مراقبت بعد از عمل بسته کیست مویی

منظور از جراحی بسته این است که محل برش توسط بخیه بسته می شود. پس از این عمل رعایت بهداشت این ناحیه بسیار مهم است و لازم است روزانه محل بخیه ها را به آرامی با آب و شامپو شستشو دهید. ولی هرگز از پراکسید هیدروژن یا الکل بر روی زخم استفاده نکنید زیرا سرعت بهبودی را کاهش میدهد.

در صورتی که از محل بخیه ترشحاتی خارج می شود و یا با لباس اصطکاک دارد، می توانید از باند پانسمان بر روی آن استفاده نمایید.تعویض پانسمان بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است و از عفونت آن جلوگیری به عمل می آورد.

عود کردن مجدد کیست مویی

امکان عود مجدد کیست مویی بستگی به روش درمان است، اگر درمان کیست مویی توسط لیزر صورت گرفته باشد، امکان عود مجدد بیماری وجود ندارد، اما درمان به روش جراحی باز و جراحی بسته ریسک عود مجدد این بیماری را افزایش میدهد، برخی از راهکار هایی که توسط آنها می توان امکان عود مجدد بیماری را کاهش داد به این شرح است:

 • از بین بردن موهای زائد کمر
 • کاهش وزن
 • رعایت بهداشت فردی
 • خودداری از نشستن به مدت طولانی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا