رابطه ورزش و کم تحرکی با بواسیر یا هموروئید، تمرینات موثر برای این بیماری

رابطه ورزش و بواسیر

رگ های بواسیری در قسمت مقعد همه ی ما وجود دارند اگر این رگ ها تحریک شوند امکان دارد ملتهب شود و یا خونریزی کند که باعث ایجاد یک زائده گوشتی در داخل و یا خارج مقعد می شود به این وضعیت هموروئید و یا بواسیر گفته می شود.

بیشتر افراد تصور می کنند که بواسیر یا هموروئید جز بیماری های نادر است اما افراد زیادی گرفتار این عارضه می شوند که در مراحل حادتر منجر به سرطان مقعد می شود.

هموروئید یا بواسیر در اثر عوامل مختلف مانند یبوست و یا اسهال طولانی مدت و شدید به وجود می آید، علاوه بر هموروئید و یا بواسیر، یبوست باعث بروز مشکلات دیگری مانند افسردگی، بد خلقی، دل درد، عفونت روده ها و یا حتی شقاق نیز می شود.

اما یکی دیگر از راه هایی که پزشکان و متخصصین برای رهایی از این مشکل توصیه می کنند ورزش روزانه و تحرک و فعالیت بدنی است .با ما همراه باشید تا رابطه بواسیر و ورزش و تحرک را بررسی کنیم :

نداشتن فعالیت بدنی و تحرک کافی باعث تنبلی روده ها و در نهایت باعث یبوست می شود.این در صورتی است که فعالیت بدنی باعث میشود که زمان طی کردن مواد غذایی در طول روده بزرگ کاهش یابد و جذب آب از مواد در روده کمتر می شود و در نتیجه مدفوع در انتهای روده نرمتر می شود .

به همین خاطر انجام روزانه حداقل نیم ساعت فعالیت بدنی و یا ورزش های هوازی توصیه میشود تا از ابتلا به یبوست و هموروئید جلوگیری شود.

در حقیقت منظور از فعالیت بدنی شرکت در مسابقات المپیک و دو ماراتن نمی باشد بلکه فعالیتی سبک مانند پیاده روی و یا دوچرخه سواری و یا حتی برخی تمرینات ورزشی ساده در منزل بعد از شام هم می تواند باعث جلوگیری از این عارضه شود.اما باید بدانیم بهترین زمان برای ورزش چه موقع می باشد؟

به دلیل این که بعد از صرف غذا جریان خون برای هضم و جذب غذا به سمت معده و روده افزایش می یابد اگر بلافاصله بعد از غذا به تمرین و ورزش بپردازید جریان خونی که باید به سمت معده و روده برود به سمت عضلات و قلب منحرف خواهد شد در نتیجه ی کاهش جریان خون رسیده به روده و معده قدرت انقباض عضلات روده ای نیز کمتر میشود و باعث می شود غذا زمان بیشتری در روده بماند و در این حالت ورزش کردن نه تنها باعث بهبود یبوست نمیشود بلکه آنرا را تشدید کرده و عوارض دیگری مانند نفخ و غرغر شکم و … را در پی خواهد داشت.

اما اگر شما فردی هستید که مستعد ابتلا به بواسیر یا هموروئید هستید باید مراقب فعالیت ورزشی ای که انجام می دهید باشید و در ابتدا با تمرین و ورزش های سبک آغاز کنید و زیاد به خود سخت نگیرید.

برای مثال هنگام شروع ورزش های سبک مانند یوگا، پیاده روی و شنا را انجام دهید تا بدنتان کم کم به روتین منظم ورزشی عادت کند. چند نمونه از ورزش های مناسب برای مبتلایان به این بیماری را در ادامه بررسی میکنیم:

 1. روی زمین بنشینید و کف پاهای خود را به هم بچسبانید 2 دقیقه در همین وضعیت بمانید و بعد از 15 ثانیه استراحت دوباره آن را تکرار کنید.
  ورزش برای بواسیر
 2. در حالت نشسته یک پا را روی پای دیگر گذاشته و زانو را به سمت شانه مخالف بکشید، 10 ثانیه نگه دارید و سپس برای طرف دیگر همین کار را انجام دهید. این حرکت را 4 مرتبه انجام دهید و بین هر مرتیه 15 الی 20 ثانیه استراحت کنید.
  ورزش بواسیر
 3. در حالت خوابیده به پشت قرار بگیرید و سپس به کمک دست ها پاهای خود را به بدن نزدیک کنید و یک کشش مناسب داشته باشید این تمرین 3 مرتبه انجام شود.
  بواسیر و ورزش
 4. در حالتی که طاقباز هستید زانوی راست خود را شبیه به تصویر زیر خم کنید و به پهلو روی زمین بگذارید سپس برای پای دیگر همین کار را تکرار کنید. (هر پا 4 مرتبه)
  ورزش مناسب بواسیر
 5. در حالت طاقباز باشید دست ها در طرفین آزاد باشد و سپس پاهای خود را به صورت صاف اندازه 10 سانتی متر از زمین بلند کنید. (3مرتبه تکرار کنید)
  ورزش بواسیر

بواسیر و درمان آن با ورزش کگل

تمرینات کگل یک سری تمرینات مربوط به کف لگن با هدف تقویت عضلات روده است البته نتیجه گیری و موفقیت در تمرین های کگل بستگی به انجام منظم و صحیح و اصولی این تمرین ها دارد سعی کنید این ورزش ها جزئی از روتین زندگی شما شوند تا از نتایج موثر ومفید ورزش کگل بهره مند شوید.این تمرین ها هم برای آقایان هم برای خانمها اگر روزانه انجام شود بسیار مفید است و باعث تقویت عضلات کف لگن می شود اما یک نکته مهم این است که در انجام تمرینات کگل نباید زیاده روی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا