انگل کرمک، راه انتقال و روش های درمان و پیشگیری از آن

انگل کرمک

این کرمک ها موجوداتی ریز، سفید رنگ و  باریک هستند و معمولاًکمتر از 1 سانتی متر طول دارند. این عفونت از بیماریهای بسیار شایع در میان کودکان است که اغلب کودکان مابین سن 5 الی 10 سال را درگیر می کند.

چرخه زندگی کرمک

این کرم نشیمنگاهی معمولاً از طریق بلع وارد بدن شده که راه انتقال آن مصرف غذاهای آلوده و یا تماس دست های آلوده با دهان است.
همچنین احتمال انتقال آن از طریق هوا بسیار کم است. پس از ورود این انگل به بدن، در قسمت انتهایی روده باریک لانه میگزیند،و پس از بالغ شدن با کرم ماده جفت گیری کرده و از بین می رود، سپس کرم ماده بارور شده، و وارد مقعد می شود.
کرم ماده نیز پس از تخم ریزی از بین می رود. این تخم ها پس از 6 ساعت خاصیت آلوده کنندگی پیدا کرده و وارد روده بزرگ می شوند تا این چرخه مجدداً تکرار شود.

کرمک در واژن و رحم

همان طور که ذکر کردیم، این بیماری اغلب کودکان را درگیر می کند، ولی به علت شیوع بالا، احتمال آلودگی بزرگسالان نیز زیاد است. در برخی موارد این کرم سنجاقی از مقعد وارد واژن می شود، و علائمی مانند خارش مهبل را به دنبال دارد.
کرمک بر خلاف شپش با چشم غیر مسلح قابل دیدن نبوده و تنها از طریق آزمایش میکروسکوپی قابل تایید است. به همین ترتیب ممکن است کرمک بر روی رحم نیز تاثیر گذار باشد و بر روی لوله های فالوپ نیز اثر گذار باشد.
عفونت ادراری، واژینیت (التهاب واژن) و اندومتریت (التهاب آستر رحم) از عوارض ابتلا رحم به این انگل در زنان است.

درمان کرمک

این کرم ها اغلب به سبب عوارضی مانند خارش مورد درمان قرار می گیرند، و درمان ساده ای نیز دارند، اما مهم است که توجه داشته باشید، درمان باید برای همه اعضای خانواده شروع شود، زیرا سایر اعضا نیز احتمالاً این بیماری را دریافت کرده اند.

در ضمن کرمک درمان ساده و کم هزینه ای دارد.برای درمان این انگل روده ای معمولاً از داروهای خوراکی شامل مبندازول، البندازول و پیرانتل پاموات استفاده می شود. مهمترین داروی خوراکی مورد استفاده برای درمان این کرم مبندازول است، این داروی جویدنی طعم مطبوعی دارد و اغلب مصرف آن برای کودکان ساده است اما در صورتی که کودک با مصرف دارو به این شکل مشکل دارد، میتوان دارو را پودر کرده و در غذای کودک از آن استفاده نمایید. از مصرف این قرص به همراه آب خودداری شود.

در صورتی که کودک علائمی مانند خارش مقعد دارد، می توانید، از کرم های مخصوص برای درمان استفاده نمایید.

پیشگیری از کرمک

جهت پیشگیری از این کرم نشیمنگاهی و جلوگیری از انتقال آن به سایرین نکات زیر را به یاد داشته باشید :

  • دست ها را به طور مرتب با آب و صابون بشویید.
  • از مصرف غذاها و آب آلوده بپرهیزید و اگر مجبور به مصرف آن هستید، آب را بجوشانید.
  • لباسها و ملحفه های آلوده را در آب بجوشانید.
  • از خارش مقعد بپرهیزید.
  • ناخن ها را کوتاه نگه دارید.
  • از تکان دادن لباسها و ملحفه در فضای خانه بپرهیزید تا این انگل از طریق هوا منتقل نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا