اسکین تگ یا زائده های گوشتی روی پوست چیست و چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟

اسکین تگ یا همان منگوله پوستی یا آکروکوردون، زائده های گوشتی تیره یا همرنگ پوست است که غیر قابل درد و بی آزار بوده و همانند یک آویز کوچک و بوسیله ساقه نازکی به نام پوستر روی پوست متصل هستند.

اسکین تگ از جمله مشکلات پوستی است که جای نگرانی ندارد، مانند خال، جوش و … ولی با این وجود آزار دهنده می باشد. هم مردان و هم زنان در برهه ای از زندگی حداقل یک بار دچار آن می شوند. اما نکته بسیار مهم در مورد این زائده های پوستی این است که آکروکوردون ها بی خطر و غیر مسری هستند.

یعنی با دست زدن به جای دیگر از بدن و یا فرد دیگری منتقل نمی شود. اگرچه این منگوله ها بی خطر هستند و نیاز به درمان ندارند چون بیشتر آنها بعد از مدتی خود به خود از بین میروند اما از لحاظ زیبایی و ظاهری مشکل ساز هستند که در این صورت می توان آنها را برداشت.

آکروکوردون ها معمولا در جاهایی که پوست چین خوردگی دارد مانند زیر بغل، کشاله ران، سینه، پلک و … ظاهر می شوند و به همین دلیل در افراد چاق و دارای چین بیشتر ظاهر می شود.

چون در جااهایی که اصطکاک زیاد است بیشتر به وجود می آید. و یک توصیه بسیار مهم این که هیچ گاه سعی نکنید خودتان زائده را بردارید و یا ببرید چون در این حالت احتمال خونریزی و الودگی هست علاوه بر آن ممکن است جای آن زخم شده و باقی بماند.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر زگیل تناسلی تهران کیست

ویژگی ظاهری و تصاویر اسکین تگ

اسکین تگ ها معمولا بی رنگ و یا تیره هستند و در اولین مرحله پیدایش به صورت یک ناهمواری روی پوست به وجود می آید اما بعدا و با گذشت زمان ممکن است بزرگتر هم بشوند اما اکثر آنها کوچک و قابل لمس اند هم چنین ممکن است گرد و صاف و یا گوشتی باشند.

علت ایجاد اسکین تگ ها

به طور دقیق علت اصلی ایجاد این زائده ها مشخص نیست اما از آنجا که رویش آنها بیشتر در نواحی چین خورده پوست است پس اصطکاک می تواند نقش مهمی در ایجاد آن داشته باشد.
دیابت و مقاومت در برابر انسولین هم می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد.
اسکین تگ یکی از عوارض جانبی بارداری و افزایش وزن می باشد.
اگرچه زائده های پوستی مسری نیستند اما ممکن است یک رابطه ژنتیکی وجود داشته باشد و اعضای یک خانواده همگی آکروکوردون داشته باشند.
یکی دیگر از دلایل ایجاد این زائده های پوستی ویروس اچ پی وی می باشد که ممکن است روی آکروکوردون به وجود بیاید و در این حالت چون تشخیص این دو زائده و افتراق آنها از هم برای خود فرد سخت است، باید به متخصص پوست مراجعه شود.

برداشتن و درمان اسکین تگ

همان طور که گفته شد این منگوله های پوستی بی خطر بوده و در برخی موارد خود به خود از بین می روند پس درمان آن جنبه زیبایی دارد. اگر زائده های پوستی بیش از حد بزرگ باشد و خونریزی هم کند ممکن است در سایش با لباس مشکل ساز شود، در این حالت بهتر است که تگ ها برداشته شوند.برخی هم بدون اینکه مشکلی داشته باشند چون از ظاهر این زائده ها راضی نیستند اقدام به برداشتن می کنند.

درمان از طریق جراحی و کرایو Cryosurgery

که در این روش از طریق فریز کردن با نیتروژن مایع زائده را بر می دارند.

کاتری Cauterization

بافت زائده از طریق حرارت و انرژی الکتریکی با فرکانس بالا سوزانده و تخریب می شود.

جراحی

برداشتن زائده و یا تگ به وسیله تیغ و چاقوی جراحی و یا لیزر

بستن با نخ

در این روش انتهای زائده و اسکین تگ را با نخ می بندند تا خون رسانی به آن قطع شود و پس از مدتی خشک شده و می افتد.

امکان دارد شما خودتان وسوسه شوید که اسکین تگتان را بردارید و یا با دست بکنید که به هیچ وجه این کار را انجام ندهید، به خصوص اگر اسکین تگ در ناحیه پلک و چشم شما باشد، این کار به دلیل خونریزی و عفونت، آلودگی و خطر بسیاری دارد. در ضمن ممکن است زائده زخم شده و جای آن باقی بماند. پس بهتر است از درمان خودسرانه خودداری کنید، و اجازه دهید پزشک متخصص پوست این کار را در مطب و با وسایل استریل و محیط کاملا بهداشتی انجام دهد.
در تمام مراحل برداشتن اسکین تگ بیهوشی لازم نیست و پزشک می تواند از بی حسی موضعی استفاده کند.

درمان طبیعی و خانگی برای برداشتن اسکین تگ

با اینکه قطعیت این روش ها اثبات نشده و صد در صد نتیجه بهبودی کامل نیست اما شما می توانید از برخی روش ها و داروهای خانگی مانند سرکه سیب و آبلیمو و یا روغن درخت چای و … استفاده کنید و با پنبه روی موضع بمالید. نکته مهم برای این که روش های خانگی موثر باشد و نتیجه دهد این است که درمان را به صورت مداوم و مستمر چند روز و یا چند هفته ادامه دهید.

اسکین تگ و سرطان

مانند هر برجستگی دیگری که بی دلیل روی پوست ظاهر می شود خوب است که حواستان به آکروکوردون ها هم باشد. در برخی موارد نادر این زائده ها در واقع اسکین تگ نیستند و نشانه ای از سرطان هستند، اگر این ضایعه ها بعد از مدتی خود به خود از بین نرفت و تغییر رنگ داد و یا گاهی خونریزی داشت و رشد کرد، بهتر است که برای معاینه دقیق تر حتما به متخصص مراجعه کنید.

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

همان طور که گفتیم در برخی موارد زگیل تناسلی روی اسکین تگ ظاهر می شود که در این حالت تشخیص این دو از هم برای فرد مشکل است. با این حال این ضایعه ها تیره تر از زگیل تناسلی هستند و معمولا دارای پایه هستند و به حالت آویزان به پوست متصل هستند.

هم آکروکوردون و هم زگیل تناسلی ممکن است در هر جایی از بدن به وجود بیایند ولی این زائده های پوستی بیشتر در جاهایی که دارای چین خوردگی است ظاهر می شود و زگیل تناسلی عمدتا در نواحی تناسلی. تفاوت دیگر اینکه عامل ایجاد کننده زگیل تناسلی، ویروس اچ پی وی می باشد، ولی عامل آکروکوردون مشخص نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا